Pogadanka dla uczniów wygłoszona w dniu 6 czerwca 2012r przez Ryszarda Hałgasa członka Koła Łowieckiego "Jedność" w Rzeszowie w ramach programu miesięcznika Łowiec Polski "Ożywić Pola" - Rok Kaczki.

Tematem pogadanki była KACZKA.

Kaczka to niezwykle wdzięczny gatunek z punktu widzenia edukacji ekologicznej młodzieży. Kaczki są wciąż jeszcze – na szczęście – na tyle liczne praktycznie we wszystkich rejonach Polski, że nie powinno być problemu z ich obserwacją w terenie. Kaczki przebywają również na terenach miejskich np. w parkach, przy brzegach rzek w miastach, w rowach melioracyjnych. Pozwala to dzieciom w czasie spacerów, jazdy na rowerze czy też w trakcie krótkich wycieczek z rodzicami obserwować ich zachowanie oraz różnorodność gatunków.

Z drugiej strony, sytuacja populacji kaczki, głównie ze względu na zmiany zachodzące w środowisku i ograniczanie zasięgu naturalnych ekotonów wodnych, od dłuższego czasu – niestety – pogarsza się. Uświadomienie młodzieży tego faktu to ważne zadanie w tegorocznej edycji programu „Ożywić Pola”.

Z oczywistych powodów dzieci uczące się i mieszkające w miastach mają ograniczone możliwości pielęgnowania i zakładania oczek wodnych oraz pomocy przy budowaniu tzw. koszy lęgowych nad stawami dlatego też działania związane z Rokiem Kaczki w Szkole Podstawowej nr 25 ograniczyły się do pogadanki na temat kaczek.

W czasie spotkania z myśliwym uczniowie nie ograniczyli się do samego wysłuchania pogadanki i obejrzenia zdjęć kaczek z naturalnego środowiska. Zadawały bardzo ciekawe pytania. np. ile ważą kaczki, ile kaczek żyje w Polsce i na świecie, jakie zwierzęta są naturalnymi wrogami kaczek.

Bez wątpienia pogadanka na temat kaczek przyczyniła się do zwiększenia wiedzy uczniów na temat środowiska naturalnego wokół nas a także roli człowieka w ochronie przyrody.

Za przeprowadzenie spotkania, pokaz ciekawej prezentacji multimedialnej i okazów kaczek Serdecznie Panu Dziękujemy!

Nauczyciele i uczniowie szkoły.