Wycieczka do Warszawy

Dnia 17.05.2012 r. o godz. 4:30 wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Pojechała cała klasa 5b, połowa klasy 5c, dwie osoby z klasy 5a ,dwie osoby z klasy 5d i połowa klasy 4c. Opiekę sprawowało nad nami czterech nauczycieli: Anna Styczeń, Urszula Sznerch, Kamila Lew oraz Stanisław Skiba. Podróż autokarem minęła spokojnie i o 10:30 byliśmy już w Warszawie. Wsiadł do naszego autokaru przewodnik- pan Marian. Najpierw udaliśmy się z nim pod Pomnik Małego Powstańca, później na Plac Zamkowy oraz pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Stąd rozpościerał się wspaniały widok na Stadion Narodowy. Aby zwiedzić Zamek Królewski, podzieliliśmy się na dwie grupy. Każdy dostał słuchawki na uszy, by lepiej słyszeć informacje przekazywane przez przewodnika. Gdy wyszliśmy z zamku, udaliśmy się Krakowskim Przedmieściem pod pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, który znajduje się przed Pałacem Prezydenckim. Następnie przeszliśmy pod pomnik Stefana Wyszyńskiego i Adama Mickiewicza. Później poszliśmy na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Byliśmy też świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza; miejscu, gdzie płonie wieczny znicz dla uczczenia pamięci poległych w walce o wolność Polski. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Plac Teatralny i Pałac Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego na XXX-stym piętrze podziwialiśmy panoramę Warszawy. Po opuszczeniu pałacu, udaliśmy się pod pomnik Janusza Korczaka. Następnie wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Domu Pielgrzyma w Niepokalanowie, gdzie mieliśmy zakwaterowanie. Tam zjedliśmy kolację i spędziliśmy noc.

Na drugi dzień  pobudka była dość wcześnie, bo o 6:00. O 7: 00 jedliśmy śniadanie.

Godzinę później wyjechaliśmy z Niepokalanowa. Po 40-stu minutach byliśmy już w Warszawie na Wojskowych Powązkach. Widzieliśmy tam Pomnik Smoleński upamiętniający ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego w kwietniu 2010 i inne groby osób zasłużonych dla ojczyzny. Później pojechaliśmy na Stare Powązki. Byliśmy też w najnowszym centrum handlowym w Warszawie - Arkadii, a następnie udaliśmy się do ZOO. Spędziliśmy tam miło około 2 godzin. W centrum handlowym IKEA zjedliśmy obiad. Po smacznym posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż trwała 6 godzin i do Rzeszowa wróciliśmy o godzinie 22:30.

Dwudniowa wycieczka do Warszawy okazała się bardzo interesująca i dostarczyła nam wielu wrażeń. Od przewodnika dowiedzieliśmy się cennych i ciekawych informacji dotyczących historii Warszawy. Mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze tam wrócimy i zobaczymy wiele innych pięknych miejsc.

Opracował Szymon Raus uczeń kl. 5b
Korekta mgr Stanisław Skiba