19 maja 2010 r. klasa IV b wraz z Wychowawcą – mgr Barbarą Marią Płodzień i Nauczycielem plastyki – mgr. Wojciechem Trzyną wybrała się na szkolną wycieczkę. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc – zamek w Baranowie Sandomierskim zwany małym Wawelem i Sandomierz. Poszukiwania ojca Mateusza zakończyły się fiaskiem, ale za to spotkaliśmy rycerzy i sami przez czas jakiś weszliśmy w ich role odgrywając scenki legendy o dzielnej Halinie Krępiance, co miasto od Tatarów ocaliła. Niemałą rolę odegrali tu – Kamila-dzielna Halinka, Marcin-waleczny rycerz i Oskar-okrutny Tatarzyn. Bardzo nam się spodobało to spotkanie z Sandomierskim Bractwem Rycerskim – wiele było śmiechu, gdy przymierzaliśmy historyczne stroje i uginaliśmy się pod ciężarem obosiecznych mieczy. Mieliśmy też okazję do porównania podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu z naszą rzeszowską. Wędrowaliśmy wąwozem lessowym i płynęliśmy statkiem po Wiśle. Oryginalną pamiątką z wycieczki są krajobrazy Sandomierza wykonane na warsztatach plastycznych z panem Trzyną. Pogoda była piękna. A my, choć wykazaliśmy się sporą dozą rozbrykania, to wiele nauczyliśmy się i równie dużo zapamiętaliśmy – takie lekcje historii bardzo nam odpowiadają. To była wspaniała wycieczka!

opracowała – Barbara Maria Płodzień