Prymasie Tysiąclecia, patronie szkoły nasz,
opieką nas otaczaj, po wieczny czas…

Tymi oto słowami, pochodzącymi z hymnu szkoły, 30 maja 2011 roku społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie uczciła swojego Patrona kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Obchody 30. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz prałat Henryk Wojtyło – proboszcz parafii Bożego Ciała. Następnie uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie miała miejsce II część uroczystości – akademia. Część artystyczną rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu. Po czym uczniowie przypomnieli, że patron to taki duchowy opiekun  i  wzór do naśladowania. Mówili o tym, że Stefana kardynała Wyszyńskiego nie ma już pośród, a jednak pamięć o Nim jest wciąż żywa w naszych umysłach i sercach, bo takiego Ojca i Pasterza Bóg daje raz na tysiąc lat – jak mówił papież Jan Paweł II.
Przypomniano także przesłanie, jakie Prymas pozostawił młodym mówiąc: Macie walczyć o Wasz postęp duchowy (…) o skromność, trzeźwość, dobre wychowanie, szacunek dla starszych, rodziców i wychowawców. Macie walczyć o dobry obyczaj w domu, (…) w szkole, na ulicy, w miejscach publicznych (…). Całemu światu – Ojczyźnie, Narodowi, rodzinie, dzieciom, młodzieży, wychowawcom … - wszystkim potrzeba serca. Ciągle Was pouczam, że ten zwycięża - kto miłuje”. Uczczenie Wielkiego Polaka zakończono złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą znajdującą się w szkole.

Rozstrzygnięto IX edycję Szkolnego Konkursu Prymasowskiego – Moja szkoła i jej Patron, w którym wyłoniono laureatów w kategorii – quiz wiedzy o patronie (I miejsce – Adrian Chrzępa z kl. IV b, II miejsce – Jakub Mularski z kl. IV b, III miejsce – Radosław Dziedzic z kl. VI c), prace literackie (I miejsce – Arkadiusz Bujak z kl. IV c, II miejsce – Miłosz Majka z kl. VI c, III miejsce – Radosław Dziedzic z kl. VI c i wyróżnienie – Julia Krasoń z kl. IV c) i prace plastyczne (I miejsce – Gabriela Grzywa z kl. IV a, II miejsce – Dominika Wiśniewska z kl. IV a, III miejsce -  Julia Krasoń z kl. IV c oraz wyróżnienie – Wiktoria Pikor z kl. V b). Organizatorami i jurorami konkursu byli nauczyciele: przewodnicząca – mgr Barbara Maria Płodzień, członkowie – mgr Urszula Klimas, mgr Wojciech Trzyna i mgr Rafał Kochański.

Na koniec Dyrektor mgr Bożena Zięba zwróciła się do uczniów oraz podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości, a zwłaszcza nauczycielom, którzy przygotowali młodzież – mgr Ewie Tobijasz, mgr Bożenie Błyskal, mgr Jolancie Karaś.

I chociaż świętowanie dobiegło końca, to nadal powtarzamy słowa wiersza: Patronie naszej szkoły, bądź nam pięknym przykładem życia, wiary, godności, niezatartym śladem.

Opracowała - katechetka Katarzyna Mucha